Vybudujte si koupací jezírko

 V poslední době je trendem, budování koupacích jezírek. Působí přírodním dojmem a vodní plocha může mít různorodý tvar. Toho docílíte nepravidelnými břehy. Společně s vhodně upraveným okolím, se pro nás koupací jezírko může stát naprostou oázou a relaxačním místem. Pro někoho je bazén tím pravým místem ke koupání, ale ten, kdo touží po návratu k přírodě, jezírko ocení. Pozitivem pro nás bude možnost, koupat se bez chemie. Dobrý pocit můžeme mít i z toho, že neohrožujeme přírodní prostředí.

květ leknínu

Jezírko bychom se měli snažit vybudovat tak, aby působilo co nejpřirozenějším dojmem.

Nejjednodušším způsobem, jak se realizace dobrat, je zadat projekt firmě, která nám jezírko vyhotoví podle našeho přání.

Můžeme se, ale do výstavby pustit vlastníma rukama.

Pro výstavbu potřebujete dostatečně veliký prostor. Čím větší jezírko, tím lépe. Můžete si vyhradit jeho větší část ke koupání. Vodní plochu byste měli, rozdělit na dvě části. Jedna vám bude sloužit právě pro koupání a druhou část využijete jako přírodní čističku vody. Ta bude fungovat na bázi vhodně navrstveného substrátu, oblázků a písku. Do substrátu vsadíte rostliny, vhodné pro čištění vody. Do prostoru k čištění umístíte dostatečně výkonné čerpadlo a necháte vodu cirkulovat přes koupací část do čistící.

Pro zajímavější vzhled, můžete vybudovat přírodní vodopád. Bude čeřit a okysličovat vodu. Podpoří i estetický dojem.

Nezapomeňte také na pozvolný vlez do vody. Ten by se měl svažovat postupně.
žena v rybníku

Jezírko nebudujte na místě, kam celý den pálí slunce.

Podporovali byste růst řas. Ani pro vodní živočichy není celodenní sluneční úpal vhodný. Omezuje dostatek kyslíku ve vodě.

Vhodné není ani jezírko umístěné pod stromy. Spadané listí a větve budou vodu znečišťovat.

Při výstavbě používejte přírodní materiály. Budete mít jistotu, že jezírko bude působit přirozeným dojmem.