Peníze

Šetřete životní prostředí, zdraví i peněženku!

Alespoň ve většině domácností platí „svatá odpadní trojice“ sklo-papír-plast. Nejspíš ani vybité baterie a vysloužilé elektrospotřebiče neputují na skládku tak jako dřív. Ovšem co ty méně nápadné škodliviny, za které utrácíme, abychom ve výsledku otravovali svá vlastní těla a následně i přírodu? Ať už jde o hygienu, stravování nebo prostě zbytečné odpadky, platí heslo „jde to i líp“:
životní prostředí
Všechno má zdravější variantu
· Milujete sladké? Nemusíte však zaplavovat tělo chemií „éček“, jen abyste měli co mlsat! Ovoce – ať už čerstvé nebo sušené – je také plné cukru a na domácí buchtě si taky pochutnáte. Navíc tím přispějete bojkotu palmového oleje, jehož spotřeba s mlsálky zvlášť počítá.
· Místo klasického cukru můžete například použít sušenou stévii, která je desetkrát sladší než cukr a s malým balením tak vystačíte na velmi dlouhou dobu!
· Vařte doma a ideálně z vlastních surovin. Polotovary a „hotovky“ jsou plné konzervantů a navíc se prodávají v zatěžujících plastových obalech.
Investice do kvality
· Věci jako jednorázová plastová holítka, papírové kapesníky a dokonce „dámské potřeby“ mají svou trvanlivější variantu, kterou můžete využívat opakovaně, a ve výsledku se vám počáteční investice do kvalitnějšího výrobku velmi rychle navrátí.
stvrzenka nákupu
Pryč s odpadem navíc!
· Igelitové sáčky a nákupní tašky. Víte, že většinu odpadu si domů nosíte v podobě obalů? Zkuste vybírat potraviny, které obal nemají nebo ho nepotřebují a nákupy balte do vlastních tašek – třeba do plátěných nebo síťovek, které se vejdou do každé kabelky. Doma pak můžete využít uzavíratelných sáčků nebo nádob, které lze používat opakovaně a jsou šetrným řešením pro vás i přírodu.
· Plánujte si nákupy. Nakupovat podle seznamu zaručeně šetří peněženku, čas i domácnost, ve které máte jen to, co potřebujete, a nehrozí, že by se vám potraviny kazily a musely se vyhodit.