Zboží

Pár slov o rustikálním nábytku

Rustikální výrobky si mnozí lidé spojují s čímsi selským či venkovským a mají pravdu. Tento výraz sahá do dávné historie, do období feudalismu, kdy měli sedláci pronajatou půdu od vrchnosti, a byli pověřeni její správou, využíváním pro smysluplné účely, což jim zároveň přinášelo obživu. Tamní venkovský život se tomu současnému podobal jen zčásti, především nebyla k dispozici taková mechanizace a lidé mnohem více pracovali manuálně a tomu také odpovídalo vybavení jejich příbytků. Nábytek byl vyráběný převážně z tvrdého dřeva, vše bylo velmi kompaktní, masivní a trvanlivé. Stávalo se, že se v rodinách nábytek dědil a musel mnohdy vydržet mnoho desítek let. Součástí venkovských světnic byly i dřevěné podlahy, trámoví krovů a vápenná omítka, zařízení obydlí byla skromná a zároveň praktická.

selský venkovský styl

Dnes se rustikálnímu stylu snaží přiblížit tento styl, stává se moderní záležitostí a navrací dotyčné zájemce do období fyzické dřiny, ale zároveň většího zázemí, životních jistot a méně stresujícího životního stylu. Dnes máme sice spoustu vymožeností kolem sebe, ale zároveň tolik komplikovaných povinností, s nimiž by naši předkové na venkově možná nedokázali ani zápasit.

rustikální stolek s notebookem a šálkem kávy

Rustikální konferenční stolky, komody, skříně či psací stoly – to je nábytek evokující neskutečnou pohodu a současně pevnost, stabilitu a funkčnost, jaká byla typická pro výrobky venkovských rodinných sídel.

Hlavní výhody tohoto řešení se opírají o vlastnosti dřevěného masivu, s nímž do hry vstupuje každá rustikální drobnost, podstatné je, že jde o zdravotně nezávadný materiál, který se snaží vytlačit syntetické náhražky, jako je umělý kámen, laminované či dýhované desky, vinyl, syntetické tkaniny atp. Vsadíte-li na rustikál, je to tip na „dobrého koně“, který vás (a možná i vaše potomky) jistě nezklame ani po mnoha letech.