Zvířata

Jak vybrat prvního mazlíčka?

V první řadě si musíte s dětmi ujasnit, jak časově a prostorově náročného mazlíčka zvládnete. Protože pořídit si do panelákového bytu bernardýna není nejmoudřejší nápad, i když by děti chtěly. Co se časové náročnosti péče týká, počítejte s tím, že děti budou nadšené pouze prvních pár týdnů a pak je možné, že většina povinností padne na vás, na rodiče. Dobře proto zvažte, jestli opravdu chcete několikrát denně chodit se psem na procházky, nebo raději vyberete jiné zvíře.

Pokud už jsou děti ve školním věku, lze se z nimi lépe domluvit a lépe přijímají zodpovědnost za péči o svého mazlíčka. Ale taky to znamená, že ten malý tvor bude většinu dne doma sám a děti nebo vy se mu budete moci věnovat až po příchodu domů a splnění dalších povinností.

Jakého mazlíčka tedy přivítáte ve svém domově?

Bude to pes? Začátky budou náročné, budete ho muset naučit se chovat v bytě nebo domě, pravidelně s ním chodit na procházky a věnovat se aspoň elementárnímu výcviku, aby byl pes zvladatelný. Většina psů také špatně snáší samotu, pokud jste většinu dne pryč, nebude to ideální. Ujistěte se, že to nejsou pouze děti, ale i vy, kdo by chtěl psa, protože o péči se bude dělit celá rodina.

bílé štěně

Nebo raději kočka? Kočky samotu snáší lépe, nemusíte je venčit a ani s nimi chodit na cvičák. Na druhou stranu se připravte, že za chvíli uvidíte na svém nábytku stopy její přítomnosti. A také na oblečení, kočičí chlupy se dostanou všude. Kdy zvládnete dobře adaptační fázi, budete mít doma hravého mazlíčka, který vám brzy přiroste k srdci.

A co třeba malý hlodavec? Křeček, morče nebo osmák, to jsou poměrně oblíbení malí hlodavci, kterými začíná mnoho rodičů. Žijí celkem krátce, což může být výhoda i nevýhoda zároveň. Pořizovací cena není vysoká a bude vám stačit jedna větší klec. Pravidelné krmení zvládnou i menší děti a čištění klece taky není náročné.

morče

Máte raději plazy? Mnoho rodičů napadne pořídit spíše želvu než hada, v domnění, že je to nenáročný mazlíček. Opak je ale pravdou, jakýkoliv plaz vyžaduje velmi specifické podmínky pro svůj život a specifickou stravu. Rozhodně se nejedná o vhodnou volbu pro začátečníky. I když to na želvě nepoznáte, tak ve špatných životních podmínkách trpí.

Nebo si zkuste vzpomenout, jaký by váš první mazlíček. Jak jste se o něj starali? Jak jste si s ním hráli? Chcete, aby to zažilo i vaše dítě? Vybírejte společně a vybírejte s rozumem. Každý živý tvor si zaslouží důstojný život a pokud mu ho nedokážete zařídit, raději si domů mazlíčka nepořizujte.