Dům a byt

Výroba mobilních domů musí pamatovat i na způsob vytápění

Výroba mobilních domů se přizpůsobuje zákaznickým potřebám a jednou z těch zásadních je způsob vytápění. Uvažujete-li o tomto způsobu bydlení, měli byste mít již v hlavě srovnáno, jak tu žít v zimním období, jak tomu přizpůsobit svůj životní styl, a co také od vytápění očekávat.

posezení u krbu

Topení je v našem zeměpisném pásmu bohužel jednou z nejvýraznějších položek, za které utrácíme mnohdy horentní sumy. Záleží tedy na tom, zda chceme za vytápění ušetřit, anebo naopak topit komfortně, pohodlně, ale relativně draze. Vyšší komfort, ale i cenu lze očekávat od elektrických přímotopů či elektrokotlů, naopak značné úspory dosáhnete vytápěním dřevem. Krbová kamna lze do mobilní dřevostavby nainstalovat, pouze se musí dodržovat přísná bezpečnostní (protipožární) opatření – například musí jít o tzv. dvouplášťová kamna, která musí být umístěna v patřičné vzdálenosti od všech typů hořlavých materiálů (plasty, dřevo, izolační vrstva atp.). Při návrhu vhodného typu krbových kamen se musí brát v potaz jejich objemová výhřevnost (výkon)a musí se dbát na optimální cirkulaci vzduchu, aby nedocházelo ke kumulaci horkého vzduchu v blízkosti kamen.

květiny na zahradním stole

Optimální spalování kamen odpovídá jejich ideálnímu výkonu, který by neměl být ani příliš nízký, ani moc velký. Pokud totiž budeme nuceni proces hoření stále regulovat snižováním přívodu vzduchu, bude se v celé topné soustavě usazovat mnoho spalin (dehtu) a může to i vést k ucpání komínové trubky.

Výběr krbů či krbových kamen pro mobilní domy typu dřevostaveb vždy vyžaduje odborníka, je to jedna z nejnáročnějších částí výstavby, podobně jako protipožární a bezpečnostní zabezpečení elektroinstalace a precizní provedení rozvodů vody a odpadů. Narazíte-li na seriózní firmu, která na vás nebude chtít jen vydělat, a skutečně jí záleží na odvedení profesionálního výkonu, pak s vámi bude ochotně spolupracovat a řešit každý detail pro oboustrannou spokojenost, kam zajištění vytápění rozhodně patří.