Zkouška dospělosti je za dveřmi

Pociťujete únavu, stres, nemůžete usnout a máte strach, že budete mít „okno“? Den D nadešel a vy právě sedíte na potítku a čekáte, až vás maturitní komise vyzve a budete muset dokázat, co jste se za celé roky studia na střední škole naučili. Ale právě zbytečná nervozita může být vaším hlavním nepřítelem. Pojďme si říci, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat, chcete-li obstát u maturitní zkoušky.

Rozhodně se nesmíte spoléhat na to, že se naučíte jen pár otázek a „třeba budete mít štěstí“. Taktika „naučit se od všeho něco, hlavně prolézt“ není také úplně správná.

Správný postup:
·         rozvržení času + pravidelná příprava
·         pomoc od učitele, kamaráda, staršího sourozence či rodičů
·         opakování

Raději se vyhnout:
·         nervozitě a zbytečnému stresu
·         odkládání učení na poslední den
·         strachu požádat učitele o pomoc
 
Udržíte-li si klidnou hlavu a najdete v učení řád a systém, správně vše naplánujete a přípravu rozvrhnete, máte větší šanci na úspěch. Pokud si necháte látku probíranou během čtyř nebo dokonce osmi let do posledního svatého týdne před maturitou, zhroutíte se z toho a zbytečně se vystavíte stresu. Správné rozvržení času pro přípravy je asi to nejdůležitější, co musíte zvládnout. Nejen, že předejdete nervozitě z nestíhání, ale naopak si budete v látce jistější a o svaťáku si můžete už jen opakovat, důležité je tedy začít včas a nic nepodcenit.

Rozvržení času platí také na potítku, kde dostanete možnost se na samotnou zkoušku připravit a případně si vypracovat stručnou osnovu, kterou si můžete vzít s sebou před komisi a když nebudete vědět, jak pokračovat, můžete do ní nahlédnout. Co se týče písemné části maturity, dávejte si pozor především na pozorné čtení zadání. To bývá jedna z hlavních chyb maturantů, hlavně během didaktických testů.

Pravidelné opakování nebo přeříkávání látky kamarádovi, sourozenci či rodičům, vám může také velmi pomoci. Hlavu vzhůru a stres nechte doma! To zvládnete!