Zboží

Technika kulečníku pro mistry

1) Znalost pravidel

Ať už se chystáte na jakoukoli hru, nejzásadnější je znát pravidla. Co se týče kulečníku, existuje několik typů hry. Nejčastějším je takzvaný POOL, na který se zaměříme, a KARAMBOL. Poznáte je od sebe tak, že v karambolovém stolu nejsou díry. Setkat se ovšem můžete i s dalšími, jako je například SNOOKER. Pravidla si prostudujte předem, ať u stolu nevypadáte jako amatéři a nezdržujete průběh hry vysvětlováním.
tágo a koule
 

2) Výběr pomůcek

Dalším krokem je vybrat si správné pomůcky. Nejenže existují jiné typy tág pro různé druhy her, ale liší se také individuálními vlastnostmi. Nejdůležitějšími z nich je délka a váha tága. Obecně platí, že čím vyšší člověk, tím delší tágo. V případě, že si vyberete tágo moc krátké nebo moc dlouhé, velmi se to podepíše na pohodlí během hry a následných výsledcích. Váha tága je určená materiálem, ze kterého je vyrobeno. Musí odpovídat Vaší ráži, ale i jednotlivým typům strků.
muži u kulečníku
 

3) Nakřídování špičky

Mnozí tento krok podceňují, a pak se diví neúspěchu. Špičku tága byste si měli nakřídovat po každém šťouchu vyjma těch, kdy absolutně minete. Správné nakřídování poznáte tak, že celá špička je pokryta barvou. Nepoužívejte proto příliš „ošoupané“ křídy a křídujte všemi směry. Nejlepší poloha tága při křídování je, když ho postavíte druhým koncem, takzvanou „záslepkou“, na zem, aby mělo oporu a nezlomili jste špičku. Ti odvážnější se mohou pokusit o profesionální křídování. Levou rukou si tágo přidržte a pravou rukou připravte křídu na špičku. Tágo umístěte k vnitřní části nohy a začněte pohybovat chodidlem dopředu dozadu. Aby byla špička nakřídovaná rovnoměrně, nemusíte kroužit zápěstím, ale kolenem si měňte směr tága.
 

4) Pevné postavení

Abyste kouli vůbec trefili, je důležitá pevné postavení celého těla. Napjatost nebo pokrčenost nohou záleží na Vaší výšce. Každopádně platí, že v základním postavení máte mít rovná záda. Způsobů, jak chytit část pod špičkou je víc. Můžete tágo například umístit mezi palec a ukazováček nebo položit mezi klouby ukazováčku a prostředníčku. Důležité je, aby tágo nebylo vratké.
kulečníkové koule
 

5) Naprosté soustředění

Přichází závěrečná a nejdůležitější část Vašeho snažení. Tágo, koule a díra musí být v jedné rovině. Zaměřte svůj zrak na barevnou kouli, uklidněte se, nadechněte a přiměřenou silou vykonejte strk. V případě, že budete hrát takzvaně přes mantinel, očima si přeměřte úhly. Tady Vám hodně pomůžou znalosti z matematiky a prostorová představivost. Použít můžete i podstavec pod nohy nebo tágo.
Kulečníku zdar a nezapomeňte, že zásadní roli v této hře hraje Vaše sebevědomí!