Zvířata

Naše ptactvo.

Máte rádi přírodu a rádi obdivujete její krásu? Zatímco les, nebo rozkvetlou louku vnímáme zrakem,  třeba šeřík, nebo konvalinky nás potěší i svojí vůní, zvířata, jejich půvab, ladnost, nebo veselost také pozorujeme, ale ptactvo si vychutnáváme sluchem, možná ještě více než zrakem. Slyšíte ty veselé trylky? Víte, že se liší podle toho, kde se pohybujeme? V lese nám zazpívají jiní ptáci, než ve městě. Je také pravda, že někteří vydávají zvuky nelibé, takový křik, co umí vyluzovat sojka, sluchu opravdu moc nelahodí, také vrány krákají a slyšeli jste nad lesem krkavce? Divíte se, že tu máme krkavce? Mnohdy totiž ptáky nevidíme, jsou nenápadní, mohou sedět, nebo létat vysoko nad našimi hlavami. Víte třeba, že v lesích jsou hejna králíčků? Nemyslím malé králíky, ale druh ptactva, který tak jemně cvrliká a přesto, že jsou jich kolikrát v lesích celá hejna, je těžké je spatřit. Přitom jsou to tak krásní drobní pěvci.

králíček

Zkuste si pořídit do telefonu aplikaci, která dokáže rozeznat hlasy ptáků, a budete doslova zírat, až třeba zjistíte, že máte u chaty pěvušku modrou, o které jste do této chvíle ani nevěděli, že existuje. Věřte, že v přírodě nejsou jen sýkorky a pěnkavy, kosi a drozdi. Je zde spousta jiných druhů, které třeba ani neznáte, nebo jste netušili, že by mohli hnízdit přímo ve vašem okolí. Viděli jste někdy datla? I toho zahlédne málokdo, ale vsadím se, že při procházce ho uslyšíte. Aplikace vám potvrdí, že se jedná o datla a můžete upnout svůj zrak podle zvuku a třeba ho i spatříte. Vydává zvuk podobný káněti. A podobným způsobem můžete spatřit i létající drahokam, ledňáčka a věřili byste, že je i v Praze na březích Berounky.

ledňáček

Zkuste si s aplikací vyrazit podél jejího břehu před soutokem s Vltavou, a jakmile aplikace vyhodnotí ptačí zpěv jako zpěv ledňáčka, zacilte po zvuku. Pokud ho zahlédnete, věřte, že je to opravdu zážitek. V této lokalitě se můžete setkat i s motákem pochopem. Bez aplikace budete dravce kroužícího nad hlavou považovat za nějaké běžné káně a přitom nad vámi krouží druh mnohem vzácnější. Zkuste se přiblížit ptačí říši.