Podnikání

Kde může sídlit společnost s ručením omezeným?

Zakládáte společnost s ručením omezeným? Mezi mnohými úřednickými nástrahami na vás bude číhat také problematika sídla firmy. Podle zákona jej totiž musí mít každá firma, přičemž se nutně nemusí jednat o místo, kde se nachází vaše kancelář, prodejna či provoz. Jde hlavně o údaj, který bude v živnostenském a obchodním rejstříku. Na tomto místě byste měli být k zastižení.

business-792176_960_720

Sídlo může být na jakékoliv adrese, pokud ale danou nemovitost nevlastníte, bude třeba získat od jejího majitele souhlas s vaší podnikatelskou činností, který se ztvrdí úředně ověřeným podpisem.

Samozřejmě existuje možnost použít jako sídlo adresu svého bydliště. Pokud jste OSVČ a teprve začínáte podnikat, jistě vám to přijde více vhod, než si kvůli tomuto údaji zbytečně platit nájem za speciální místnost, kterou vlastně ani moc neužijete. Je to možnost nejlevnější, ale k jejímu uskutečnění je třeba zajistit možnost styku s veřejností, s orgány veřejné správy a nutné je také zajistit přebírání poštovních zásilek – na tomto místě vás totiž budou vyhledávat zákazníci, kontroly z úřadů a další lidé související s provozováním vaší firmy. Ne každý ale chce, aby mu soukromí narušovaly návštěvy těchto lidí.

management-2766507_960_720

Existují ale také důvody, proč raději měsíčně obětovat částku za nájem místa, které bude sloužit jako sídlo firmy. Jde především o ty případy, kdy se společnost zadluží, nebude moci dostát svým závazkům a k jejich vypořádání přistoupí exekutoři. Těžko pak totiž budete dokazovat, který majetek patří firmě a který je váš osobní.

Kromě pronajmutí fyzické kanceláře ale existuje ještě jedna možnost. Tou je virtuální sídlo, které často nabízí majitelé velkých kancelářských objektů. Spočívá to vlastně v tom, že sídlo bude umístěno do prostor vlastníka, který nájemci poskytuje administrativní či jiné doplňkové služby. Najdeme zde například fyzickou obsluhu, která přebírá poštu, skenuje ji zákazníkům, zprostředkuje kontakt s možnými zákazníky či státními zástupci. Zpravidla se jedná o atraktivní adresy v centrech měst či jiných administrativních objektech.