Cestování

Finsko – země (nejen) tisíce jezer

Finsko leží v severní Evropě na Skandinávském poloostrově. Bývá přezdíváno Zemí tisíce jezer. A tato přezdívka je velmi trefná! Přesto ale Finsko nejsou jen krásné a mýtické vodní plochy. Nabízí toho mnohem víc. Na co byste při návštěvě Finska neměli zapomenout, vám přiblíží tento článek.

panorama helsinek

Helsinki

Finská města povětšinou působí chladně. Aby ne, když se jedná o jednu z nejchladnějších částí Evropy. Helsinki ale vyzařují jistou dávku „tepla“ v podobě překrásné architektury a atmosféry. Často jsou označovány za Benátky severu a to díky tomu, že se zde nachází desítky mostů. Město je hlavním přístavem. Mezi známé památky patří Helsinská katedrála, pevnost Suomenlinna či budova radnice. Malebnost města podporuje fakt, že zde chybí výraznější výškové budovy.

Sobi a Laponci

Daleký a nehostinný sever země vám nabídne netradiční podívanou na tisícihlavá stáda sobů. Tato zvířata chovají jako hlavní zdroj svých příjmů Laponci. Národ Laponců nemá samostatný stát, ale v rámci skandinávských zemí dostal dost velkou míru autonomie. Pro turisty je velkým lákadlem zakusit život Laponce na vlastní kůži, což jim dříve konzervativní lidé nyní za nemalý obnos povolují.

Kuchyně

Základem místní stravy jsou ryby. Drsné podnebí nedovoluje a hlavně v minulosti nedovolovalo pěstovat mnoho druhů potravin. A tak není na chutě příliš bohatá. Přesto stojí za to ochutnat místní speciality. Palapaisti je jídlo z dušeného hovězího s mrkví, které se vaří ve smetaně s bílým pepřem. Stroganov je pak hovězí vařené s kořenovou zeleninou a okurkami a rajčatovou omáčkou. Specialitou je sušené sobí maso, sušené a uzené ryby.
sob polární

Jezera

V úvodu byla zmíněna finská jezera. Finská jezerní plošina je jimi posetá. Trávit dovolenou zde ale může pouze člověk, který nevyžaduje společnost. Krajina je na první pohled téměř liduprázdná. Pokud ale toužíte po útěku do samoty, pronajměte si chatičku na břehu jezera. Každá z nich pak pravděpodobně bude mít i vlastní finský vynález číslo jedna – saunu.