Exkurze do datacentra

Zcela jistě využíváte cloudy. Když ne doma, tak v práci. Nebo máte někde něco uloženo. Fotky na Rajčeti, Filmy na You Tube, nebo písničky někde zcela jinde. No a to, kde je to uloženo, tomu se říká datacentrum, nebo také cloud i když to není zcela technicky stejné a přesné. Nám to však postačí.
kabely v net
Ano, jsou to budovy tím větší, čím má více zákazníků. Lokalita a následná stavba se vybírá velmi pečlivě a bere se třeba v potaz i teroristický útok.
Následně vznikne obrovský komplex, ve kterém je naprosto vše, tedy ne, jen úložiště samotná. Je zde veškeré zázemí. Takový komplex může mít rozlohu několika fotbalových stadionů.
Dovnitř do samotných budov se nedostanete. A raději to ani nezkoušejte. Všechny jsou velmi přísně chráněny a hlídány nonstop. Bezpečnost je zde na prvním místě.
Zvláštní budovy ukrývají obří agregáty, které jsou schopny zabezpečit celý systém při výpadku proudu. To je nejdůležitější věc hned po serverových sálech samotných.
Tyto jsou vlastně veliké haly, kde se odehrává vše podstatné. Najdete zde právě to podstatné. Pokud si pak představujete po zemi poházené kabely, jste na omylu. Většina je vedena pod zemí a kolem serverů je prázdno, už kvůli chlazení, které jede v jednom kuse.
Jak je zde již psáno, bezpečnost je na prvním místě, takže vše je hlídáno a kontrolováno. Hlavně tedy teplota, v žádném případě nesmí přestoupit určitou mez, jinak vznikne poplach.
fiber optic kabel
Samozřejmostí je samo hasící technika pro případ vzniku požáru, i když je tento prakticky vyloučen.
Když všechno funguje, jak má, může majitel nabízet své služby. Cenu si určuje samozřejmě on, a je pro každého jiná. Hlavně podle objemu dat.
Pokud příště budete opět někam posílat své data, tak budete mít představu, tedy jen přibližnou, kam vaše jedničky a nuly míří. Zde v klidu odpočívají, než jim zase dáte pokyn k návratu k vám.