Dovolená

Portugalský ostrov Porto Santo

Teploty se tu v zimě a v létě moc neliší. V létě se tu nebudete škvařit ve vlastním sádle, protože je tu příjemných 25°C a v zimě se teploty pohybují mezi 17 – 19 °C. Dokonce teplota vody je tu díky Golfskému proudu stálá – pohybuje se kolem 22°C v létě, od ledna do února má tak 17°C a v dubnu 19 – 20 °C. Protože vzduch je v té době chladnější, pocitově je voda více teplá.
hrad v portugalsku
Vila Baleira je jediné město na ostrově. Ale zato do jeho počátku krátce zasáhl i Kryštof Kolumbus. Někdy v letech 1477 nebo 1478 sem připlul a zamiloval se do dcery Bartoloměje Perestela , který tu pěstoval vinnou révu a cukrovou třtinu. Později ho napadlo vysadit králíky, ale ty bez přirozeného nepřítele se přemnožili a přirozenou vegetaci zlikvidovali. A tak se většina osadníků odstěhovala.
Kolumbus se oženil a žena o dva roky později zemřela.
Proto na tuto jeho přítomnost jako vzpomínka dnes stojí v městečku Kolumbovo muzeum, kde jsou vystavené mapy a portréty jeho rodiny a také předměty z obchodní lodi potopené nedaleko ostrova.
Pláž Praia de Porto Santo
Naleznete ji na jižním pobřeží severovýchodně od Madeiry. Je to jediná písečná pláž v celém souostroví. Můžete se těšit na jemný zlatý písek, který jak známo, má příznivý účinek při ortopedických a oběhových potížích.
Fonte de Areia
Leží za obcí Camacha. Atlantské a větrné bouře zformovaly měkké pískovcové skály do úžasných tvarů. Cesta vede dolů kolem staré fontány s pitnou vodou, která byla postavená v roce 1843, přes háj plný divokých květů a palem na malou oblázkovou pláž.
Museum Cardinabylo otevřeno v roce 2006. Majitelem je José Cardina, který expozici uspořádal tak, aby návštěvníci poznali každodenní život obyvatel od doby osídlení ostrova.
 
Před radnicí si všimněte pokroucených stromů. Jsou to dračí stromy, které jsou to nejvzácnější, co ostrov má.  Stromy jsou velmi staré, možná i dvě stě let. Mají tu schopnost, že když se ulomí větev, začnou rašit dvě nové, jako když drakovi useknete hlavu. Ale i přes tuto schopnost málem vyhynuly. Samozřejmě, že viníkem je člověk. Červená míza, která vytéká při poranění má údajně magické schopnosti. Ve středověku se používala v léčitelství, ale také se stala součástí barviv a mořidel. Někteří odborníci tvrdí, že dokonce stojí za úspěchem stradivárek, protože houslař si ji přidával do tajných směsí.
pobřeží portugalska
Ano, ale i ten zpropadený králík je vinen.
Uměle vytvořený tropický ráj, Quinta das Palmeiras, je vytvořený na polopouštním povrchu ostrova a má rozlohu fotbalového hřiště. Palmy, jezírka, vodopády, ale voda se musí dovážet v cisternách.
Jako suvenýr si můžete odvézt výrobek z třetihorních korálů, ale ostrované je více využívají k jiným účelům.
Zdejší písek léčí artritidu, revma, křečové žíly i bradavice. Proto návštěvníci se nechávají zahrabávat až po uši.
I když se může zdát, že vás na ostrově nic zajímavého nečeká, opak je pravdou. Vládne tu pohoda, ve které se vaše nervy napjaté z pracovního vytížení určitě vzpamatují.

Portugalský ostrov Porto Santo
5 (100%)4