Dům a byt

Co vám pomůže ochladit interiér?

Dřevo

Ve snaze zpříjemnit si vnitřní prostředí a vyměnit industriální materiály za něco alespoň na pohled přírodnějšího, přicházejí výrobci i s alternativami interiérových žaluzií v dřevěném provedení. Zajímavé a velmi funkční jsou novinky v podobě dřevěných lamel a lamel z bambusu. V principu se neliší od systému klasické žaluzie, na které jsme zvyklí, akorát po zavření lamel vytvářejí v prostoru úplně jiné prostředí než lamely hliníkové. Stačí si už jen zapálit svíci a užívat si relaxu na zavolání.
ruka na žaluziích

Plisové stínění

Nechcete mít závěsy, ale ani žaluzie v podobě klasiky? Pro vás bude řešením plisové rolety. Fungují na principu kombinace žaluzie a rolety. Jde o příjemnou plisovou látku, která interiér zútulní a můžete ji posouvat po okně, úplně stáhnout či roztáhnout. Neudělá vám tmu, ale zastínění ostrého slunce při sledování televize, případně, aby vám nesvítilo přímo do očí, je ideální.

Japonské stěny

Své místo našly někde mezi stínícími a dekoračními doplňky. Patří do kategorie jemného stínění. Nevytvářejí úplnou tmu, ale příjemné teplé šero. Jejich výhodou je, že sahají od stropu až po podlahu a zasouvají se za sebe podobně jako vertikální žaluzie. Pásy jsou však mnohem širší a bohatě zdobené. Motivy, barvy či kresbu si vyberete podle vašeho vkusu, a tak se stínítko poprvé oficiálně stane i plnohodnotnou ozdobou interiéru.

Římská roleta

Patří k zajímavým systémům na obohacení interiéru, protože může být z látky, ale i z bambusových a z úzkých dřevěných lamel. Základem je, že se z horní části okna spouští na celé, případně jen do určené výšky. Předností je vzhled rolety a výhody žaluzie. Nepůsobí technicky, ale prostor zútulňuje.
žaluzie v jídelně

Fólie na okna

Patří zatím mezi novinky v architektuře, ale se stále větší oblibou. Jsou jakousi odnoží stínících fólií na oknech automobilů, akorát se natahují na skleněné tabule oken budov. Snižují prostup slunce, teploty, UV záření, ale zároveň nebrání ve výhledu jako například okenice a rolety. Toto řešení je vhodné na francouzská okna, zimní zahrady či prosklené průčelí, kde je tvar skla nepravidelný nebo příliš velký.

Co vám pomůže ochladit interiér?
4.3 (85%)4